En ældre kvinde i 90'erne fra Høng, Kalundborg, blev offer for bedrageri, da hun blev kontaktet over telefonen af en kvinde, der udgav sig for at være fra banken. Den falske bankrepræsentant oplyste, at kvindens dankort var blevet misbrugt.
En 25-årig mand fra Høng var involveret i en dramatisk hændelse på Kattrupvej i Jyderup, Kalundborg, der blev anmeldt kl. 17.03. Manden forsøgte at undvige en hjort, der pludselig sprang ud foran hans bil. I forsøget på at undgå sammenstødet ramte han et stengærde, hvilket resulterede i, at bilen rullede rundt på taget.
På Finderupvej i Høng, Kalundborg, standsede politiet en personbil kl. 00.30. Føreren af bilen, en 19-årig mand fra Dianalund, blev skønnet påvirket af alkohol og blev medtaget til udtagning af en blodprøve.
Der har været indbrud i en virksomhed eller forretning beliggende på Blæsingevej i Høng. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke offentliggjort.
Der har været tyveri fra køretøjer på flere veje i Høng. Tyverierne er sket på Engvej, Rugvænget og Nyvej. Yderligere oplysninger om sagerne er endnu ikke offentliggjort.
En hændelse fandt sted på Sæbyvej i Høng - Kalundborg, hvor en patrulje kl. 23.50 sigtede og anholdt en 23-årig lokal mand.
Et sammenstød mellem en bil og en lastbil med en bred bulldozer på ladet fandt sted på Sæbyvej i Høng, Kalundborg kl. 12.14.
En rutinemæssig standsning af en bil på Centervej i Høng, Kalundborg, kl. 19.12 udviklede sig dramatisk, da føreren af bilen blev voldsomt ophidset og forsøgte at forlade stedet.
Der har været indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom i Solbjerg, Høng, Kalundborg. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
En hændelse fandt sted på Centervej i Høng, Kalundborg kl. 18.04, hvor en patrulje standsede en personbil. Føreren af bilen, en 50-årig mand fra lokalområdet, blev mistænkt for at være påvirket af cannabis, hvilket han erkendte.
Mandag kl. 09.09 skete der et uheld på Tindingevej i Høng, Kalundborg, hvor en personbil og en varebil stødte sammen. Uheldet fandt sted på en smal bakketop på Tindingevej ud for Tjørnede, hvor vejen indsnævres af et hegn.
Politiet har de seneste dage modtaget flere anmeldelser om tyveri af mindre entreprenørmaskiner. I løbet af natten til fredag blev der stjålet en mini-graver fra Høng, og tirsdag blev der anmeldt endnu et tyveri af en mini-graver i samme område.
Der har været tilfælde af tyveri fra køretøjer på Engvej i Høng. Yderligere oplysninger om hændelserne er endnu ikke offentliggjort.
Et uheld fandt sted i rundkørslen ved Gørlev Landevej i Gørlev Sj. i Kalundborg kl. 15.20. Uheldet skete ved Kirkevangen, hvor en bilist overså en knallert.
Kl. 23.27 skete der et færdselsuheld på Skovvejen i Regstrup, Holbæk. En 36-årig mand fra Høng var involveret i uheldet, mens han kørte i en personbil.
På denne side kan du som borger i Høng og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser fra politi og beredskab. Vi samler informationer fra officielle kilder som Midt- og Vestsjællands Politi, døgnrapporter og andre myndigheder, så du kan holde dig orienteret om, hvad der sker i lokalområdet.
Her kan du typisk læse om udrykninger, hvor politi, ambulance eller brandvæsen har været til stede, samt få overblik over dagens døgnrapport. Vi bringer også generelle oplysninger om hændelser som brand, ulykke eller situationer, hvor alarm 112 er blevet kontaktet. I visse tilfælde kan der også være information om indsatser med helikopter, hvis det har været nødvendigt for at yde hurtig hjælp.
Vores formål er at give et sagligt og opdateret billede af politiets arbejde og beredskabets indsats i Høng og nærområdet. Vi videreformidler kun verificerede oplysninger fra myndighedernes egne politirapporter og pressemeddelelser, så du som læser får et retvisende indblik i dagens hændelser uden spekulation eller unødvendig dramatik.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig opdateret om relevante udrykninger, døgnrapporter og andre vigtige informationer fra politi og beredskab i Høng og omegn.